Δράσεις υποστήριξης των αδέσποτων γατιών

Την επιθυμία της για έμπρακτη στήριξη του δικαιώματος των αδέσποτων γατιών στη ζωή και την προστασία της δημόσιας υγείας και του περιβάλλοντος, εξέφρασε έμπρακτα η δημοτική αρχή. Η διοίκηση ζήτησε από τα φιλοζωικά σωματεία της πόλης να αποστείλουν εγγράφως τις προτάσεις τους, ώστε να αξιολογηθούν και να ξεκινήσει άμεσα η εκπόνηση προγράμματος για την προστασία των αδέσποτων γατιών που έχει αποκτήσει επείγοντα χαρακτήρα λόγω της μεγάλης αύξησης των αποικιών σε πολλά σημεία του Δήμου.

Ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης εφαρμόζει ήδη ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που στοχεύει στη σταθεροποίηση, καταγραφή και σταδιακή μείωση του αριθμού των αδέσποτων γατιών, μέσω της στείρωσης, σήμανσης, καταγραφής και υιοθεσίας τους. Για την φροντίδα των αδέσποτων ο Δήμος φέτος θα δαπανήσει το ποσό των 130.000 ευρώ ενώ επιπλέον 50.000 ευρώ θα διατεθούν αποκλειστικά για τη στείρωσή τους. Αξίζει να αναφερθεί πως από το 2014 ο ετήσιος προϋπολογισμός του Δήμου για τα αδέσποτα ζώα έχει αυξηθεί κατά 1.000%!