Νέα πεζοδρόμια σε Βάρκιζα και Βουλιαγμένη

Νέα πεζοδρόμια και ανακατασκευές σε υπάρχοντα φθαρμένα πεζοδρόμια κατασκευάζει ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης και στις τρεις δημοτικές ενότητες, με στόχο την αναβάθμιση των δημόσιων χώρων και την εύρυθμη διέλευση των κατοίκων και των επισκεπτών της περιοχής.

Συγκεκριμένα, η δημοτική αρχή θα κατασκευάσει πεζοδρόμια στη Βάρκιζα στην οδό Βορεάδων μήκους 300 μέτρων και στις δύο πλευρές. Τον συγκεκριμένο δρόμο τον διασχίζουν καθημερινά αρκετοί πεζοί που αναγκάζονται να κινούνται κυριολεκτικά πάνω στον δρόμο, καθώς δεν υπάρχει μέχρι σήμερα ούτε ένα τετραγωνικό πεζοδρόμιο. Μάλιστα, η οδός Βορεάδων είναι από τις πλέον πολυσύχναστες οδούς καθώς ενώνει την Βάρκιζα με τη Βουλιαγμένη.

Παράλληλα, ο Δήμος θα προχωρήσει άμεσα στην κατασκευή πεζοδρομίων μήκους 1 χλμ. στον Λαιμό της Βουλιαγμένης και συγκεκριμένα από την πρώτη είσοδο του ξενοδοχειακού συγκροτήματος του Αστέρα μέχρι το σημείο που στεγάζεται το Λιμενικό Σώμα Βουλιαγμένης. Να σημειωθεί πως πριν μερικές εβδομάδες ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή των πεζοδρομίων περιμετρικά της εκκλησίας του Αγίου Παντελεήμονα στο κέντρο της Βουλιαγμένης. Συνολικά ανακατασκευάστηκαν 1.000 τ.μ πλάκες πεζοδρομίων.

Όπως τονίζει στον «Δημοσιογράφο» ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών, Νίκος Βάσης, στόχος των παρεμβάσεων αυτών είναι η βελτίωση της κινητικότητας των πεζών, καθώς σε πολλά σημεία της πόλης τα πεζοδρόμια παρουσιάζουν φθορές ενώ σε κάποια άλλα δεν υπήρχαν πεζοδρόμια. «Θα συνεχίσουμε να υλοποιούμε ανάλογες παρεμβάσεις, προκειμένου σε όλα τα σημεία της περιοχής να έχουμε ασφαλή και εύκολα προσβάσιμα πεζοδρόμια», τονίζει ο Νίκος Βάσης.