2.500 νέα δέντρα θα υποδεχθεί η πόλη

Αυξάνεται συνεχώς το πράσινο στο Δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, με νέες φυτεύσεις δέντρων, θάμνων, ανθόφυτων και διαμορφώσεων χώρων πρασίνου, ενώ παράλληλα γίνεται καθημερινά η συντήρηση του προϋπάρχοντος πρασίνου. Μια από τις πιο πρόσφατες παρεμβάσεις είναι οι νέες φυτεύσεις στην περιοχή της Βουλιαγμένης και συγκεκριμένα επί της Λεωφόρου Ποσειδώνος στο ύψος της Λίμνης.

Στο πλαίσιο του εμπλουτισμού του αστικού πρασίνου η δημοτική αρχή προγραμματίζει ένα εκτεταμένο πρόγραμμα με φυτεύσεις 2.500 δέντρων μεγάλης ανάπτυξης τα οποία θα φυτευθούν εντός του αστικού ιστού των τριών δημοτικών ενοτήτων και συγκεκριμένα σε νησίδες δρόμων και σε κοινόχρηστους χώρους.

«Σαφάρι» του Δημάρχου για εξασφάλιση μεγάλων ελιών και φοινικόδεντρων

Ήδη ολοκληρώθηκε η δημοπρασία για την προμήθεια 2.300 δέντρων που γίνεται με πόρους του Δήμου. Παράλληλα, στελέχη του Δήμου παρόντος του Γρηγόρη Κωνσταντέλλου επισκέφτηκαν ελαιώνα στα Σελιανίτικα Αιγίου που βρίσκεται σε υπό απαλλοτρίωση έκταση προκειμένου να μεταφέρουν και να φυτεύσουν στα 3Β δεκάδες υπεραιωνόβια ελαιόδεντρα. Κάτι αντίστοιχο έγινε με τις ελιές που κοσμούν την πλατεία Νυμφών στη Βουλιαγμένη αλλά και στη συμβολή των οδών Αγίου Ιωάννου και Λεωφόρο Βουλιαγμένης στη Βούλα.

Επιπλέον, ο Δήμαρχος επισκέφτηκε και μια ακόμα έκταση αυτή τη φορά στην Αμαλιάδα Ηλείας, όπου ήρθε σε συμφωνία για δωρεάν παραχώρηση 200 γιγαντιαίων φοινικοειδών δέντρων, τα οποία θα μεταφυτευθούν σε διάφορα σημεία της πόλης εντός του τρέχοντος έτους.

Τα νέα δέντρα σύμφωνα με τον σχεδιασμό εκτός από τις πλατείες και τους δρόμους ήπιας κυκλοφορίας, θα φυτευτούν και στους κεντρικούς οδικούς άξονες της πόλης μεταμορφώνοντας το γκρίζο τοπίο σε μια πράσινη όαση. Συγκεκριμένα, φυτεύσεις θα πραγματοποιηθούν κατά μήκος της λεωφόρου Κωνσταντίνου στη Βάρη, στη λεωφόρο Καλύμνου στη Βούλα και στη λεωφόρο Ευελπίδων. Η μεγάλη «πράσινη» παρέμβαση θα αναβαθμίσει τόσο περιβαλλοντικά όσο και αισθητικά τον Δήμο 3Β.