Στήριξη στους εργαζομένους της καθαριότητας

Απεμπλοκή των προσλήψεων από τον κυβερνητικό έλεγχο ζητά η δημοτική αρχή Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

Ψήφισμα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση των υπηρεσιών Καθαριότητας, Πρασίνου και Ηλεκτροφωτισμού των Δήμων έλαβε το Δημοτικό Συμβούλιο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, σε μια προσπάθεια στήριξης των εργαζομένων του Δήμου στον αγώνα τους να παραμείνουν οι υπηρεσίες καθαριότητας της αυτοδιοίκησης αποκλειστικά δημόσιες.

Το σώμα ενέκρινε κατά πλειοψηφία το ψήφισμα που έφερε η δημοτική αρχή. Εισηγητής του θέματος ήταν ο Δήμαρχος Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, ο οποίος εξήρε τη δουλειά και την προσφορά των εργαζομένων του Δήμου, τονίζοντας ότι το προσωπικό δουλεύει με επάρκεια και με θετικά αποτελέσματα. «Με αυτό το ψήφισμα για άλλη μια φορά δεσμευόμαστε δημοσίως ότι εμείς δεν επιθυμούμε την ιδιωτικοποίηση καμίας δράσης της καθαριότητας και δεν προτιθέμεθα να το κάνουμε και στο μέλλον», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος και συνέχισε λέγοντας «εάν παρουσιαστούν ποτέ στον Δήμο ανυπέρβλητα θέματα δημόσιας υγείας, έλλειψη προσωπικού και οχημάτων ή συμβεί κάτι το οποίο είναι καθολικό, απόλυτο και καταστροφικό, τότε και μόνο τότε, ο Δήμος θα αποτανθεί σε άλλες λύσεις πέραν και έξω από
τις λύσεις που έχει σήμερα, πάντα σε συνεννόηση με το προσωπικό».

Στη συνεδρίαση τοποθετήθηκε και ο πρόεδρος του Συλλόγου Υπαλλήλων Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Μανώλης Λουδάρος, ο οποίος τόνισε ότι «σε πολύ μεγάλο βαθμό μας βρίσκει σύμφωνους η τοποθέτηση του Δημοτικού Συμβουλίου» στο σκέλος της αντίθεσης με την ιδιωτικοποίηση, ωστόσο διευκρίνισε ότι το θέμα θα συζητηθεί στα όργανα του Συλλόγου, ο οποίος ευθυ- γραμμίζεται με τις θέσεις και τις πρωτοβουλίες της ΠΟΕ ΟΤΑ.

Αναλυτικά το ψήφισμα:

«Ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης στηρίζει ανεπιφύλακτα το δημόσιο χαρακτήρα των ανταποδοτικών υπηρεσιών της καθαριότητας και του ηλεκτροφωτισμού. Παρά τη σειρά προηγούμενων νομοθετικών ρυθμίσεων αντίστοιχων με το επίμα- χο άρθρο 178 του νέου νόμου, ο Δήμος εναντιώθηκε διαχρονικά σε κάθε μορφή ιδιωτικοποίησης αυτών των υπηρεσιών.

Η όποια πιθανή παρέμβαση από αυτή την εκπεφρασμένη θέση θα αφορά μόνο περιπτώσεις ανυπέρβλητων, λόγω δημόσιας υγείας και ασφάλειας καταστάσεων. Ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης επιθυμεί και θα διεκδικήσει μέσω των συλλογικών οργάνων της Αυτοδιοίκησης την απεμπλοκή των προσλήψεων από τον κρατικό – κυβερνητικό έλεγχο βάσει των δυνατοτήτων που παρέχουν κατά περίπτωση τα ανταποδοτικά έσοδα καθαριότητας που διαθέτει ο κάθε Δήμος με αποφάσεις των κατά τόπους Δημοτικών Συμβουλίων».